Saç Bakımı Hakkındaki Şehir Efsaneleri


Söz konusu saç bakımı olduğunda hemen herkes, kendi uzmanlığını konuşturmak ister. Kimi asılsız düşünceler, kimi yanlış hatırlananlar, kimi de yanlış ve eksik bilgiler nedeniyle saç bakımı konusundaki “şehir efsaneleri” kulaktan kulağa yayılır. Gelin, tüm bu yanlışların üzerine birer çizik atalım ve sağlıklı bilgilere kavuşalım.


İşte saç bakımı hakkında aklımıza takılan sorular:


“Saçların daha hızlı uzaması için kısaltılması mı gerekir?”

Saçların uzaması, genetik olup, uzama hızı çok az bir miktar mevsime göre değişir. Saçlar ortalama olarak ayda 0,5-1,5 cm kadar uzamakla beraber; yaz mevsiminde uzama hızı biraz daha artar. Saçı besleyen yağlar ya da saç maskesi ile yapılan iyi bir bakım da saçın uzamasını olumlu yönde etkiler. Saçın sağlıklı olması için saç kırıkları ihtiyaca göre 8–10 haftada bir kesilerek azaltılabilir ancak bu hızlı saç uzatma tekniği olarak görülmemelidir. Kırık saç uçlarından kurtulduğunuzda saçlarınızın daha sağlıkla uzadığını göreceksiniz.

Saçların hızlı uzamasının yanında sağlıklı ve bakımlı olması için günlük şampuanlara krem veya bakım setlerini de ekleyebilirsiniz. Davines Saç Kremi, Loreal Saç Kremi, Kerastase Saç Kremi gibi markaların yanı sıra Uniq One, Tigi ve Insight gibi markaları veya Bonacure Peptide Acil Kurtarma Bakım Seti gibi komple bakım sunan setleri de deneyebilirsiniz.


“Beyaz saçları koparmak beyaz saç sayısını artırır mı?”

Yaygın olarak bilinenin aksine; saçlardaki beyazlama, beyaz saç tellerini koparmakla çoğalmaz. Bu tamamen asılsız bilgidir. Ancak saç koparmanın da çok sağlıklı olmadığını; saç derisi ile saç köklerine zarar verebileceğini hemen söylemeliyiz.

Eğer beyazlarınız artıyorsa, siz de web sitemizdeki Loreal, Davines, Schwarzkopf, Wella, Inoa, Goldwell ve Simplyman gibi dünyanın önde gelen profesyonel kozmetik markaları arasından, saç ve ten renginize uygun bir saç boyası seçebilirsiniz.


“Yalnızca kuru saçlar mı nemlendirilmelidir?”

Sadece kuru saçların neme ihtiyacı vardır demek kesinlikle doğru değil. Çünkü hemen hemen her tipteki saçın neme ihtiyacı vardır. Ancak kuru, hasar görmüş, yıpranmış ya da boyalı saçlar diğer saçlara göre daha fazla nemlendirilmelidir. Bu saçlar için saç kremi ve/veya saç serumu gibi saç bakım ürünleri ile sağlıklı bir bakım yapabilirsiniz. Ayrıca saçı yumuşatmanın yanında düz bir forma sokmak için saç düzleştirici krem kullanabilirsiniz.


“Duştan önce saçlar taranmamalı mı?”

Bir diğer yanlış bilgi de duştan önce saçların, taranıp fırçalanmayacağı yönünde… Sanılanın aksine duştan hemen önce ya da saçı yıkama esnasında tarama yapmak, saçın karışmasını engellediği gibi kopan saçları uzaklaştıracağından yıkamayı da kolay hale getirir. Tüm bu önemli bilgilere ek olarak; saça zarar vermemek için hem çok kuru hem de ıslakken saçın nazikçe fırçalanması gerektiğini hatırlatalım.


“Uzun süre yıkanmadığında saç kendini temizler mi?”

İşte bu hızla yayılan ve üzerinde çokça deneme yapılıp hatta sonuçları sosyal medyadan paylaşılan bir şehir efsanesi… Uzun süre saçı yıkamayıp ne olacağına bakanların da paylaştığı gibi saçlar günler boyu yıkamadığında, kendisini temizleyemiyor. Tam tersi çok daha fazla kirleniyor. Saçınızın sağlıklı olması için en iyisi gün aşırı olacak biçimde saçınızı temizleyin. İhtiyacınıza uygun şampuan ve saç kremi için web sitemizin alışveriş sayfalarını ziyaret edebilirsiniz. 


“Saç bakım yağlarını yağlı saç tipine sahip kişiler kullanamaz mı?”

Yaygın düşüncenin aksine saç bakım yağı saçlarınızı yağlandırmaz; ancak nemlendirme ve bakım sağlar. Eğer saç tipiniz ince telli ve yağlı ise çiçek yağı içeren ürünleri kullanmanızı öneririz.